Despre noi

Biserica penticostală din Vicovu de Sus a început de la un singur membru în anul 1918, şi anume fratele Niţu Constantin al lui Filip, întors de pe frontul din Rusia din primul război mondial. La început programul religios a avut loc în satul Bivolărie în casa acestui frate.
Prima persoană botezată cu Duhul Sfânt a fost soţia sa, Iustina Niţu, iar a doua a fost Sandu Coroamă. Copiii Iustinei erau prigoniţi la şcoală pentru că nu erau botezaţi de preot. Niţu Constantin a fost un om liniştit, fiind izgonit din familie, pentru pocăinţă, de tatăl său.
Biserica din Vicovu de Sus s-a adunat la început în casele următorilor fraţi: Vasile Cârdei al lui Dumitru (a Floarei), Vasile Lăcătuş al lui Leonte – Uliţa Farmaciei, Marcu Schipor ...
29.06.2017 Hacked by d3v1x... Citeşte

05.12.2014 ... Citeşte